>>>

Zwycięstwo Borussii nad Ajaxem. Dwa gole strzelił Lewandowski

Borussia Dortmund z pierwszego miejsca w grupie D awansowała do fazy pucharowej piłkarskiej Ligi Mistrzów. W środowy wieczór gracze Jurgena Kloppa zdeklasowali na wyjeździe Ajax Amsterdam 4:1. Dwie bramki zdobył Robert Lewandowski. Przy jednoczesnym remisie w meczu pomiędzy Manchesterem City i Realem Madryt dortmundczycy zapewnili sobie pierwszą pozycję w swojej grupie. Przed meczem piątek kolejki Ligi Mistrzów zespół trójki Polaków potrzebował tylko jednego punktu, by dokonać tego, czego nie udało się osiągnąć przed rokiem - awansować z fazy grupowej. W meczu z Ajaksem w pierwszym składzie Borussii znaleźli się Robert Lewandowski i Łukasz Piszczek, a wracający po kontuzji Kuba Błaszczykowski rozpoczął go na ławce rezerwowych. Chociaż gospodarze częściej utrzymywali się przy piłce (69 procent) i częściej strzelali (6 do 5 w celnych uderzeniach) to podopieczni Jurgena Kloppa na Amsterdam Arena pokazali, jak należy wykorzystywać stwarzane sytuacje do zdobycia bramki. Jako pierwszy na listę strzelców wpisał się w 8. minucie Marco Reus, który wykorzystał sytuację sam na sam z bramkarzem, po otrzymaniu świetnego podania od Mario Goetze. Na 2:0 dla gości podwyższył sam Goetze. Błyskotliwy atakujący wybiegł na wolne pole na lewym skrzydle i otrzymał prostopadłe podanie. Po przyjęciu piłki zbiegł do środka, ograł w polu karnym jednego obrońcę Ajaksu i niesygnalizowanym strzałem umieścił piłkę przy bliższym słupku bramki. Zaskoczony Kenneth Vermeer nie zdążył zareagować. Jeszcze przed przerwą na 3:0 podwyższył Robert Lewandowski. Z półwoleja uderzał z około 20 metrów Goetze, a po odbiciu piłki przez golkipera gospodarzy pierwszy przy niej znalazł się polski napastnik. Takie sytuacje marnuje on bardzo rzadko i po chwili Vermeer musiał wyciągać piłkę po raz trzeci z siatki. Po przerwie Borussia szanowała siły, ale jednocześnie rozsądnie broniła się, nie dopuszczając piłkarzy z Amsterdamu we własne pole karne. W 67. minucie po dośrodkowaniu Goetze przy dalszym słupku znalazł się niepilnowany Lewandowski, który najpierw opanował piłkę, po czym popisał się precyzyjnym strzałem z ostrego kąta. To czwarty gol "Lewego" w tegorocznej Lidze Mistrzów. Gospodarze do końca nie rezygnowali i za sprawą rezerwowego Danny'ego Hoesena zdobyli w 86. minucie honorowe trafienie. 21-letni napastnik wykorzystał fantastyczne zagranie Christiana Eriksena i przelobował Romana Weidenfellera. Miał w tej sytuacji jednak sporo szczęścia, gdyż piłkę podbił próbujący interweniować Neven Subotić. Zarówno Lewandowski, jak i Piszczek rozegrali pełne 90 minut. O grze napastnika Borussii świadczy jego obecność na liście strzelców, dobry występ zanotował również Piszczek. Prawy obrońca rzadziej niż zwykle włączał się do akcji ofensywnych, ale po swojej stronie nie dał pograć przejawiającemu sporą ochotę do gry Daleyowi Blindowi. Na ostatnie 20 minut na boisku pojawił się Kuba Błaszczykowski, dla którego był to występ mający przybliżyć go do powrotu do pełnej formy fizycznej. Dzięki temu, że w Manchesterze Real Madryt tylko zremisował z City 1:1 piłkarze Borussii nie tylko zapewnili sobie awans z grupy D, ale również zakwalifikowali się do dalszych gier z pierwszego miejsca. Mistrzowie Niemiec mają na koncie 11 zdobytych punktów i w najgorszym wypadku Królewscy mogą się z nimi tylko zrównać dorobkiem punktowym. Lepszy bilans w bezpośrednich spotkaniach gwarantuje jednak dortmundczykom pierwsze miejsce i rozstawienie przed fazą pucharową. Ajax Amsterdam - Borussia Dortmund 1:4 (0:3) Bramki: dla Ajaksu - Daniel Hoesen (87); dla Borussii - Marco Reus (8), Mario Goetze (36), Robert Lewandowski (41, 67). Sędzia: Pedro Proenca (Portugalia).